See flaami on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "flaamilainen"
},
{
"_dis1": "52 48",
"sense": "compounds",
"word": "flaaminkielinen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "flamsk"
},
"expansion": "Swedish flamsk",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gml",
"3": "vlamesch"
},
"expansion": "Middle Low German vlamesch",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Swedish flamsk, from Middle Low German vlamesch.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "flaami",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaami",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "flaami",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "flaami",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "flaam",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "63 37",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "47 53",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "70 30",
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Languages",
"orig": "fi:Languages",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Flemish (language)"
],
"id": "en-flaami-fi-noun-Tcgj6Yxu",
"links": [
[
"Flemish",
"Flemish"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "47 53",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 77",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "21 79",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"Fleming (person)"
],
"id": "en-flaami-fi-noun-7o95Xx7D",
"links": [
[
"Fleming",
"Fleming"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈflɑːmi/"
},
{
"ipa": "[ˈflɑ̝ːmi]"
},
{
"rhymes": "-ɑːmi"
}
],
"synonyms": [
{
"_dis1": "0 0",
"topics": [
"language",
"linguistics",
"human-sciences",
"sciences"
],
"word": "flaamin kieli"
},
{
"_dis1": "0 0",
"tags": [
"person"
],
"word": "flaamilainen"
}
],
"word": "flaami"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Middle Low German",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑːmi",
"Rhymes:Finnish/ɑːmi/2 syllables",
"fi:Languages"
],
"derived": [
{
"word": "flaamilainen"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "flaaminkielinen"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "flamsk"
},
"expansion": "Swedish flamsk",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "gml",
"3": "vlamesch"
},
"expansion": "Middle Low German vlamesch",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Swedish flamsk, from Middle Low German vlamesch.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "flaami",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaami",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaaminaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaaminansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaamikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaameiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "flaamittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaamittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "flaameineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "flaameinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "flaami",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "flaami",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "flaam",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"Flemish (language)"
],
"links": [
[
"Flemish",
"Flemish"
]
]
},
{
"glosses": [
"Fleming (person)"
],
"links": [
[
"Fleming",
"Fleming"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈflɑːmi/"
},
{
"ipa": "[ˈflɑ̝ːmi]"
},
{
"rhymes": "-ɑːmi"
}
],
"synonyms": [
{
"topics": [
"language",
"linguistics",
"human-sciences",
"sciences"
],
"word": "flaamin kieli"
},
{
"tags": [
"person"
],
"word": "flaamilainen"
}
],
"word": "flaami"
}
Download raw JSONL data for flaami meaning in All languages combined (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.